3254 : شماره خبر
n82618081-71780582
۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۰۶

منتخب مردم پس از تنفیذ صاحب اختیارات قانونی رئیس جمهوری می شود

 نماینده مردم شهرستانهای کهنوج، رودبار جنوب، فاریاب، قلعه‌گنج و منوجان در مجلس شورای اسلامی گفت :منتخب مردم پس از تنفیذ حکم توسط مقام معظم رهبری اختیارات قانونی لازم را به عنوان رئیس جمهوری پیدا می کند و می تواند در دستگاه اجرایی تاثیرگذار باشد.

احمد حمزه روز سه شنبه با بیان اینکه تنفیذ حکم ریاست جمهوری به لحاظ قانونی واجب و لازم است افزود:افرادی که در جریان انتخابات به رقیب منتخب مردمی رای داده اند نیز پس از تنفیذ حکم توسط ولی فقیه، باید رئیس جمهوری را بی چون و چرا بپذیرند.
وی با بیان اینکه در تفکر شیعه واجب است که ولی فقیه زمان حکم رئیس قوه مجریه کشور را امضاء کند گفت: اصل آیین تنفیذ ناشی از اصل فقهی و شرعی تفکر شیعه است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در تفکر شیعه حاکم باید مشروعیت داشته باشد و حکومت حق خداست لذا باید از طریق خداوند پیامبران و ائمه اطهار در جامعه ساری و جاری شود و در ایام غیبت که امام معصوم غائب است ولی فقیه زمان حکم رئیس جمهور را تنفیذ می کند تا جنبه شرعی حکومت نیز رعایت شده باشد.
به گفته حمزه تنفیذ حکم رئیس جمهوری ایران به وسیله ولایت فقیه، از اختیارات او در قانون اساسی است و تا زمانی که ولایت فقیه حکم رئیس جمهوری منتخب را تنفیذ نکند، وی ریاستی بر قوه مجریه ندارد.
مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهوری روز پنجشنبه ۱۲ مرداد ازسوی رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام و آیین تحلیف نیز روز شنبه ۱۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

پاسخ دهید

1
پیشخوان خبر
p1-4810
آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

    Sorry. No data so far.